Home Slider CSM Ploiești, victorie după victorie!

4 min read
0
0
18

Echipa ploieșteană a ajuns la al cincilea succes la rând în campionatul Diviziei A și devine marea favorită la promovarea în Liga Națională

Handbaliștii de la CSM Ploiești au obținut miercuri seara, 15 octombrie a.c., o nouă victorie în campionatul Diviziei A. Ei au învins cu 41-21 pe CSM Cimentul Bicaz, în urma unui joc foarte frumos, cu faze spectaculoase, în prim-plan aflându-se, evident, jucătorii echipei ploieștene. Chiar dacă pornea ca mare favorită, CSM Ploiești și-a respectat adversara și a tratat cu seriozitate partida, ploieștenii fiind foarte atenți atât în apărare, cât și în atac. În minutul 8 era deja 8-1 pentru CSM Ploiești, Victor Hoinaru numărându-se printre principalii marcatori. Oaspeții nu au putut să înscrie decât de opt ori în prima repriză și nici nu aveau șanse să marcheze mai mult, pentru că portarul ploieștean, Daniel Rotaru, a avut intervenții fabuloase, chiar și de la 7 metri. Echipa ploieșteană a mai scăzut puțin ritmul în prima parte a reprizei secunde și a dat posibilitatea jucătorilor din Bicaz să fie ceva mai activi și mai eficienți decât în prima repriză. Din minutul 44, însă, CSM Ploiești și-a reluat eficacitatea și înscria gol după gol. Jucătorii echipei noastre finalizau foarte repede atacurile, în timp ce oaspeții cu greu reușeau să găsească spații spre buturile ploieștene, acest aspect spunând multe despre diferența de valoare dintre cele două echipe, net în favoarea CSM-ului Ploiești.

S-a terminat 41-21 și, astfel, team-ul ploieștean, pregătit de Dragoș Dobrescu – antrenor principal, și Ion Nicolae – director tehnic, se află la cea de-a cincea victorie consecutivă în cele cinci partide disputate până acum în sezonul actual, aflându-se pe locul secund (15 puncte), după CS Politehnica Iași (18 puncte), însă moldovenii au un meci în plus față de ploieșteni.

CSM Ploieşti: Rotaru – Budui (2 goluri), Hoinaru (8), Roman (2), Zamfir (5), Turcu (5), Stăncioiu (2). Au mai jucat: M. Dumitru – D. Sava (3), Năstase, Cârstea, Hodorogea (4, 1 din „7 metri”), Botezatu (5), Pâslaru (2), Mihoci (3).

CSM Cimentul Bicaz: Poenari – V. Şerban (4, 1 din „7 metri”), Beşliu (2), M. Vasile (3, 1 din „7 metri”), Abăcioaei (1), Buburuz (6), Amihăiesei (1). Au mai evoluat: C. Macovei (4) şi Cepoi. Antrenor: Sorinel Baciu.